Picture
W Warszawie w dniach 26-30 lipca 2012 odbyła się X Jubileuszowa Poloniada 2012,  zorganizowana przez Fundacje Młodej Polonii w Warszawie, której szefem i założycielem jest mgr Jozef Kaczmarek.

Do Warszawy z całego świata zjechała młodzież polonijna pełna radości i oczekiwań związanych z pobytem w stolicy.

26 lipca, po lokalizacji w hostelu CENTRUM – FOR YOU i kolacji w Restauracji Literackiej na Krakowskim Przedmieściu, młodzież tłumnie przybyła do Biura FMP przy ulicy Stawki 4 D lok. 4. Powitał ją – jak zawsze – najserdeczniej szef Fundacji mgr Józef Kaczmarek. Młodzież przedstawiła się, zapoznała z organizatorami Poloniady, następnie odbyła się narada organizacyjna. Każdy z uczestników otrzymał wizytówkę Fundacji z adresem i telefonami na wypadek niespodziewanych okoliczności. Po „wieczornych rodaków rozmowach” wszyscy obecni odśpiewali Marsz Polonii, a młodzież udała się na spoczynek, gdyż nazajutrz czekał na nią trudny dzień: test z historii oraz obrona prac konkursowych przed komisja

27 lipca, po śniadaniu, uczestnicy Poloniady punktualnie zjawili się w Biurze Fundacji. Po zagajeniu autorstwa mgr Józefa Kaczmarka oraz powitaniu, mgr Marzanna Danek z Austrii wygłosiła odczyt pod tytułem: „Znaczenie Poloniad” uwzględniając wiele aspektów, w tym przede wszystkim wpływ olimpiady na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz socjalny młodzieży, na pogłębienie tożsamości narodowej.

Następnie młodzież pisała test z historii i wiedzy o Polsce obejmujący 30 pytań.

W tym czasie, gdy uczestnicy udali się na obiad do Restauracji Literackiej, wolontariuszka z Austrii Lidia Hnelozub poprawiała testy i podsumowywała punktacje wraz z mgr Kaczmarkiem.

Po powrocie młodzieży mgr Marzanna Danek omówiła test wskazując najczęściej popełniane błędy historyczne, geograficzne oraz ortograficzne w oparciu o komparatystykę. To ważne, by młodzież uświadomiła sobie nasze wspólne światowe, wiec i europejskie dziedzictwo kulturowe, którego podstawa jest wspólność korzeni językowych – język indoeuropejski.

Test wypadł bardzo dobrze: nikt na 30 możliwych do otrzymania nie uzyskał mniej niż 25 punktów. Następnie odbyła się obrona prac konkursowych uwieńczona piękną recytacją poezji.

Młodzież stawiła dzielnie czoła zadaniu, Komisja więc w składzie: szef Józef Kaczmarek, dr Mariusz Affek, Senator Ligia Urniaż-Grabowska, red.Aleksander Nawrocki, Katarzyna Bobrzak z Anglii oraz Marzanna Danek z Austrii, mieli wiec trudne zadanie podczas przyznawania punktów. Poziom zarówno prac jak i obrony referatu był bardzo wyrównany.

Najciekawsze z przedstawionych prac dotyczyły osób wybitnych, ale mało lub w ogóle nieznanych. Polaków, którzy dokonali wielkich i wspaniałych dzieł, często w bardzo trudnych warunkach, w których przyszło im żyć i tworzyć daleko od Ziemi Ojczystej. Ciekawe prace dotyczyły tez Ireny Sendlerowej, która uratowała z getta warszawskiego ponad 2,500 tys. żydowskich dzieci, Anny Dymnej – wielkiej aktorki oraz działaczki społecznej na rzecz ludzi chorych i upośledzonych czy zamordowanego w ostatnich miesiącach w Tunezji ks. Marka…

Po tak bardzo czynnym i obfitującym w wiele emocji dniu młodzież udała się zmęczona, ale dumna i szczęśliwa na Starówkę, gdzie czekała już smakowita kolacja. Napięcie związane ze stresem zniknęło, słychać wiec było tylko radosny śmiech i gwar.

W godzinach 20–22 uczestnicy Poloniady spacerowali po pięknej Starówce.

28 lipca rano młodzież mikrobusem udała się na zwiedzanie Warszawy. Pomnik Józefa Piłsudskiego, Chopina, Paderewskiego, Kopernika, Grób Nieznanego Żołnierza, Pawiak, symboliczny mur getta, Umschlagplatz, grób ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Stanisława Kostki, Powązki… to tylko niektóre oglądane obiekty. Ukoronowaniem sesji wyjazdowej tegorocznych „Spotkań Warszawskich” było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z projekcja filmu w 3 D pod tytułem: ”Miasto ruin”.

Po obiedzie młodzież zwiedzała Łazienki zachwycając się i obiektami muzealnymi i pawiami czy rudymi wiewiórkami, które wpisane są od dawna w niepowtarzalny krajobraz tego pięknego parku, gdzie każdy kamień opowiada historie.

O godz. 20.00 w Związku Literatów Polskich rozpoczął się program artystyczny prowadzony przez red. Aleksandra Nawrockiego, w którym udział wzięła poetka Agnieszka Nadstawna oraz wydawca Juliusz Erazm Bolek. Autorzy opowiadali o swojej działalności oraz czytali teksty poetyckie. Wiersze z ostatnio wydanego tomiku prezentował także Aleksander Nawrocki oraz Marzanna Danek.

Po prezentacjach młodzież opowiadała o kraju zamieszkania prezentując folklor oraz współczesność: tańce, śpiew, recytacje… Z Marzanną Danek uczyła się piosenek, a z Lidią Hnelozub walca wiedeńskiego…

Przed oknami kawiarni ustawiał się tłum patrzących i bijących brawa… Impreza zakończyła się o godz.22.00.

29 czerwca – niedziela – rano wycieczka do Wilanowa, udział we mszy św., natomiast po obiedzie w Biurze Fundacji – zakończenie SYMPOZJUM z wręczeniem dyplomów i nagród.

Biuro FMP wypełniła wspaniała młodzież polonijna ze swoimi opiekunami. Młodzież powitał szef Józef Kaczmarek. Wszyscy usiedli w kręgu przy symbolicznym ognisku. Zakończenie imprezy rozpoczął Hymn Polski, a następnie młodzież wysłuchała pięknego „Snu o Warszawie” w wykonaniu niezapomnianego Czesława Niemena. Słowo do młodzieży wygłosiła następnie mgr Marzanna Danek, austriacka nauczycielka języka polskiego w Austrii, wyrażając swój podziw dla postawy tych młodych ludzi, ich zainteresowania Polską, zaangażowania oraz przepięknej polszczyzny, która mimo tak wielkich odległości jak Kanada, USA czy Tunezja, tak pięknie opanowali dzięki swoim rodzicom i nauczycielom z polskich szkól na całym świecie. Z przesłaniem: bądźcie ambasadorami Polski w krajach swojego zamieszkania – dbajcie o Jej dobre imię, prawdę historyczną, mówcie zawsze o Niej z miłością jak mówi się o Matce.

Dyplomy oraz nagrody – Album „Sport w wyobraźni 2012, Londyn 2012” wydany przez FMP wręczał mgr Józef Kaczmarek wraz z Lidią Hnelozub. Młodzieży gratulowali – Marzanna Danek, Katarzyna Bobrzak oraz red. Aleksander Nawrocki.

Podczas imprezy obecny był dr Szczepan Mikulski oraz mgr Aneta Strzelińska z Kancelarii Premiera, wieloletni przedstawiciele oraz działacze Fundacji.

Wspaniałą i serdeczną atmosferę dopełniało „ognisko”, przy którym wszyscy śpiewali piosenki harcerskie oraz powstańcze, wszak zbliżała się wkrótce 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zgodnie z wieloletnia tradycja zamknięcia Poloniady dokonała Senator Ligia Urniaż–Grabowska zdaniem: ”Poloniadę 2012 uważam za zamknięta”.

Po uroczystościach delegacja na czele z Senator Ligią Urniaż–Grabowska udała się do kościoła św. Stanisława Kostki na uroczystą mszę św. za Ojczyznę, po której w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbył się spektakl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Podczas przedstawienia czytane były listy powstańcze cudownie ocalone po śmierci kuriera, poety, który zginął w czasie pełnienia funkcji listonosza.

Młodzież biorąca udział w tegorocznej Poloniadzie była wspaniała, sympatyczna i radosna. Chłonęła każde słowo dotyczące historii Polski, kultury języka. Stolica nie tylko powitała tę młodzież piękną słoneczną pogodą, ale cudowną atmosferą, co z pewnością młodzież zapamięta do końca życia jako jedno z najpiękniejszych przeżyć.

Marzanna Danek
Przedstawiciel i Dyrektor Fundacji w Austrii, Wiedeń




Leave a Reply.